Namen:

Projekt ZA PODNEBJE je zasnovan kot skupek akcij in dejavnosti, v katerih bodo dijaki in učitelji  vse šolsko leto delovali v skrbi za podnebje, okolje in trajnost. Vse šolsko leto bomo na širšo okoljsko problematiko načrtno opozarjali pri pouku različnih predmetov, pridružili se bomo akcijam v okviru Ekošole, sklepni del projekta pa bo  Podnebni dan – Dan za okolje,  izveden v juniju 2025. Da bi osveščanje in skrb za okolje ter pomen nujnosti ukrepanja za zmanjševanje človekovega vpliva na prostor kar najbolje predstavili dijakom in učiteljem šole, se bomo povezali s strokovnjaki na področju energijske oskrbe, mobilnosti, ravnanja z odpadki ipd. S tem namenom bomo sodelovali z Energetsko podnebno agencijo za Podravje – Energap, gibanjem Ekologi brez meja, gibanjem Mladi za podnebno pravičnost, fundacijo Umanotera in drugimi.

 

Cilji in pričakovani dosežki:

  • nadaljevati akcijo Sredin meni za podnebje, to je malica brez mesa vsako prvo sredo v mesecu z namenom spodbujanja zmanjševanja uživanja mesa in živil živalskega izvora; tako dijaki in zaposleni prispevamo k zmanjševanju vpliva živinoreje na podnebje;
  • v povezavi s programom Ekošole se želimo pridružiti akciji Zmoremo brez zavržene hrane in izvesti aktivnosti za obeleženje Dneva brez zavržene hrane z namenom odkrivanja možnosti ravnanja z odvečno hrano, pametnega nakupovanja hrane; udeleženci bodo razvijali socialno kompetenco, odgovornost za svoje ravnanje, družbeno in okoljsko odgovornost. Akciji bomo izvedli aprila 2025;
  • organizirati in izvesti Podnebni dan – Dan za okolje v juniju 2025;
  • organizirati in izvesti akcijo osveščanja dijakov in učiteljev o okoljskih problemih zaradi hitre mode in pretiranega nakupovanja oblačil- v povezavi z izbirnim predmetom Študij okolja in kot delavnice v sodelovanju z Ekologi brez meja. Glede na odziv dijakov na delavnice in s podporo dijaške skupnosti bi dejavnosti zaključili z akcijama Izmenjevalnica oblačil (povezava z Zvezo prijateljev mladine Maribor) in Dan v rabljenih oblačilih.

 

Dijakom želimo omogočiti možnost ukrepanja in s tem razvijati kritično presojo ter njihovo lastno in družbeno odgovornost, npr. z udeležbo na organiziranih dogodkih v podporo ohranjanja okolja, s pripravo in izvajanjem delavnic dijaki za dijake, s spodbujanjem skrbi za ločevanje odpadkov, skrb za čisto šolsko okolje …

 

Izvedba:

Akcije:

Brez zavržene hrane

  • po krajši delavnici v novembru, izvedeni v sodelovanju z zunanjim strokovnjakom, in v sodelovanju z učiteljem izbirnega predmeta Študij okolja ter s podporo izvajalcev programa Ekošola pričnemo z akcijo, v kateri udeleženci po lastni presoji (in seveda ob zavedanju o pravilnosti ravnanja) zbirajo recepte, nasvete, namige o tem, kako porabiti odvečno hrano, ki bi  jo lahko tudi zavrgli. Akcija se bo odvijala do meseca marca. Zaključek akcije sovpada z obeleževanjem Dneva brez zavržene hrane, konec aprila 2025, pod vodstvom programa Ekošole. Za zaključek akcije se pripravi izbor najbolj posrečenih receptov in fotografij  v elektronski zloženki.

Podnebni dan:

  • V okviru Podnebnega dneva – Dneva za okolje se bodo dijaki seznanili s terenskim delom, obravnavali različno ekološko problematiko, se seznanili s posledicami prekomernega kopičenja elektronskih zapisov in naprav, porabe energije, surovin, dobrin, ustvarjali na temo ponovne uporabe materialov, varčevanja z energijo, trajnostnih praktičnih  izdelkov; tematiko bodo vključevali v svoje vrtce, širili podnebno zavest na širšo okolico. 
  • Dejavnosti za dijake bomo pripravili aprila, maja 2025 (učitelji šole, vodje dejavnosti Jasmina Jančič, Janja Petar Ipšek in Jasna Ul Može).
  • Sodelovanje z zunanjimi izvajalci: Energetska in podnebna agencijo za Podravje – Energap, Ekologi brez meja, Zeos – vozilo eTransformer, gibanje Mladi za podnebno pravičnost, fundacija Umanotera, strokovnjaki Izobraževalnega centra Jožef Štefan.
  • Terensko delo Piramida, terensko delo Mariborski park, različne delavnice pripravijo in izvedejo učitelji šole.
  • Majske delavnice koordinirata Barbara Špilak in Marko Janžič.
  • Akcijo Podarimo zeleno rastlino koordinira Janja Petar Ipšek.

K izvedbi bodo pripomogli vsi učitelje šole.

Dan v starih oblačilih/ Izmenjevalnica oblačil

  • Pričetek v mesecu oktobru; na dijaški skupnosti se bodo dijaki seznanili z namenom načrtovane akcije in pomenu trajnostnega ravnanja z oblačili (Ekologi brez meja). V okviru izbirnega predmeta Študij okolja dijaki obravnavajo problematiko trajnosti v smislu nakupovanja in zapišejo predloge za izboljšanje nakupovalnih navad. V sodelovanju s predstavniki ZPM Maribor in dijaške skupnosti šole se v pomladanskih mesecih organizira Dan v rabljenih oblačilih; glede na interes dijakov lahko Izmenjevalnica oblačil.